Kostka betonowa czy kostka granitowa – oto jest pytanie...
Otrzymaj oferty od specjalistów jak BARTOSZ-BRUK Łukasz Bartosz nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

BARTOSZ-BRUK Łukasz Bartosz

1

Kostka betonowa czy kostka granitowa – oto jest pytanie...

Autor: BARTOSZ-BRUK Łukasz Bartosz, publikacja: 2016-02-16

Tak jak w tytule artykułu postaram się Państwu przedstawić argumenty za wykonaniem i przeciw wykonaniu powierzchni z kostki betonowej lub granitowej w celu ułatwienia podjęcia decyzji. Zapewne nie jest to łatwy wybór z uwagi na to, że wyłożona kostką powierzchnia ma służyć wiele lat. Ale spróbujmy...

Zdjęcie nr 1

Bardzo ważnym elementem poprzedzającym ułożenie kostki betonowej czy granitowej jest prawidłowe wykonanie podbudowy. Jeśli ten etap zostanie potraktowany przez firmę wykonawczą z mało należytą starannością, to w perspektywie czasu nie będą Państwo zadowoleni z każdego rodzaju surowca zastosowanego do brukowania. Wynikiem takiej niechlujności będą powstające z czasem zapadnięcia powierzchni, koleiny, wybrzuszenia itp. Wracając meritum sprawy: kostka betonowa czy kostka granitowa?

Kostka betonowa

Wykonana jest z betonu na maszynie wibroprasowanej i na jej górną warstwę przeważnie jest dawana tzw. posypka z drobnego piasku lub jest barwiona. Z tego wynika, że górna warstwa kostki betonowej to powierzchnia ścieralna i często może dochodzić (w przypadku barwionych kostek) do przebarwień ścieralnych. Tego typu kostka nie powinna być stosowana w przypadku wzmożonego ruchu samochodowego. Jeśli zdecydujemy się na tę kostkę, to powinniśmy zakupić ją u renomowanych producentów. Tylko w takim przypadku możemy liczyć na wysoką jakość i grubą warstwę ścieralną produktu. Gładka kostka barwiona jest łatwa w utrzymaniu czystości, ale ma mniejsze właściwości dające przyczepność w zimie w porównaniu do kostki z posypką. Kostka betonowa występuje w wielu wariantach kolorystycznych, co daje bardzo duże możliwości wykonania rozmaitych wzorów. Różne wielkości kostki betonowej umożliwiają odpowiedni jej dobór na duże i małe powierzchnie. W przypadku dużych powierzchni powinniśmy zastosować kostkę większego rozmiaru. Jeśli zażyczymy sobie ułożenie wzoru, to należy dobrać kostkę o mniejszym rozmiarze, co pomoże uniknąć nam mało estetycznych fug. Na małe powierzchnie wypadałoby zastosować kostkę o mniejszych wymiarach, co wizualnie zapewni nam efekt większej powierzchni.

Zdjęcie nr 2

Kostka granitowa

Naturalny surowiec wykorzystywany od lat w infrastrukturze drogowej ze względu na wysoką trwałość. Charakteryzuje ją ścieralność na bardzo wysokim poziomie (pozwalająca zastosować ją w przypadku występowania wzmożonego ruchu kołowego nie tylko osobowego, ale i ciężarowego). Te cechy świadczą i udowadniają potencjalnemu klientowi, przy założeniu prawidłowego wykonania kompleksowej usługi ułożenia kostki granitowej, że będzie cieszył się wybrukowaną powierzchnią przez dziesiątki lat. Paleta występujących kolorów, różnorodność rozmiarów pozwalają na odpowiednie dopasowanie się do potrzeb klienta. Mnogość wzorów umożliwiających wykonanie nawierzchni z kostki granitowej daje klientowi poczucie oryginalności i wyjątkowości.Opracowano:
Łukasz Bartosz
BARTOSZ-BRUK Łukasz Bartosz

Układanie kostki brukowej - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 41 434 Brukarzy najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o układaniu kostki brukowej