Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Kostka betonowa czy kostka granitowa – oto jest pytanie...

Kostka betonowa czy kostka granitowa – oto jest pytanie...

Niniejszym artykułem chciałbym wszystkim czytelnikom, a być może również wielu moim potencjalnym klientom, przybliżyć jedną z usług, jakie oferuję w ramach prowadzonej przeze mnie działalności. Jestem przekonany, że świadomy klient to bardziej zadowolony klient, a tylko dobra współpraca pomiędzy zamawiającym usługę a jej wykonawcą gwarantuje wysoki poziom satysfakcji stron.

author box img

Łukasz Bartosz

Zaktualizowano: 28 grudnia 2020 28.12.2020 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 47644 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej blisko Ciebie

Brukowanie – odrobina historii

Zaczynając w ogóle mówić o pojęciu brukarstwa, można by nawet pokusić się o powrót do XV wieku. Na uwagę jednak zwrócić należy na definicję przybliżającą ten termin zamieszczoną w jednej z encyklopedii datowanej na rok 1899. Według autorów bruk to: "przestrzeń gruntu ułożona kamieniami naturalnymi lub sztucznymi, kostkami drzewnymi, płytami żelaznymi lub asfaltem, dla nadania powierzchni większej wytrzymałości, dla ułatwienia odpływu wód deszczowych i ściekowych oraz dla utrzymania czystości".

Brukowanie – optymalizacja wyborów i wydatków

Opierając się na powyższej, starej, ale ponadczasowej definicji bruku, każdy inwestor planujący wykonanie nawierzchni brukowej powinien odpowiedzieć sobie na szereg pytań, które zbudują obraz jego przygotowywanej inwestycji i pozwolą na kompleksowe i wręcz schematyczne jej opracowanie, co z kolei spowoduje optymalizację wydatków z nią związanych, a przecież każdemu z nas o to chodzi.

W tym miejscu pragnę jednak zwrócić Państwa uwagę na to, iż optymalizacja wyborów, a więc i kosztów to nie to samo, co wykonanie inwestycji po najniższej zaproponowanej cenie robocizny czy możliwie przy wyborze najtańszych materiałów dostępnych na rynku.

Wracając jednak do tematu mojej rozprawy, przyjrzyjmy się po kolei każdemu elementowi składowemu definicji brukarstwa i postarajmy się wyciągnąć jak najwięcej wskazówek dla Państwa, czyli inwestorów oraz dla nas, czyli wykonawców.

Czym tak naprawdę jest bruk?

Bruk – przestrzeń gruntu

Po pierwsze – bruk to "przestrzeń gruntu" – planując inwestycję, zwróćmy uwagę na uwarunkowania podstawowe, czyli na to, jakie mamy podłoże na miejscu inwestycji, jaka jest jego wielkość. Może niekoniecznie jest nam potrzebny ogromny wybrukowany "wybieg" wokół domu, który nie zawsze dobrze wpasuje się w całą okalającą inwestycję infrastrukturę i założoną lub istniejącą zieleń, a dodatkowo niebotycznie podniesie koszty usługi brukarskiej, które możemy przełożyć na wydatek związany zupełnie z czymś innym.

Ważny jest też rodzaj gruntu, na którym układać będziemy bruk – czy wystarczy normalna podsypka żwirowa, którą wykonuje się w trakcie standardowego montowania nawierzchni, czy też podłoże będzie wymagało dodatkowego przygotowania, np. osuszania, zamontowania instalacji drenującej, siatki umacniającej czy też wysypania dodatkowej warstwy żwirku zagęszczającego?

Zwróćmy uwagę również na ograniczniki, czyli popularne krawężniki, które nieumiejętnie dobrane i ułożone nie spełniają swej funkcji, a także zmniejszają walory estetyczne. Ograniczmy się do wyboru tych, które spełnią swoją funkcję, ale nie będą rzucały się w oczy, dumnie górując ponad resztę wypełnionej brukiem warstwy.

Świadomy wybór tego elementu składowego oraz dokładne zaplanowanie ograniczanej przestrzeni pozwala na obniżenie kosztów poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na pojedyncze sztuki krawężników. Te betonowe czy granitowe bloczki, które ze względu na wymyślne formy, jakie mają utworzyć, muszą zostać docinane, a potem układane w dużym skupieniu na niewielkiej stosunkowo powierzchni, nie są zbyt pozytywnym akcentem dekoracyjnym całości, nawet najdrożej przeprowadzanej inwestycji.

Bruk – przestrzeń ułożona kamieniami, kostkami, płytami lub asfaltem

Po drugie – tytułowy bruk to przestrzeń ułożona kamieniami naturalnymi lub sztucznymi, kostkami drzewnymi, płytami żelaznymi lub asfaltem – bardzo ważny jest więc wybór samego materiału, jaki pragniemy zastosować w naszej brukowanej powierzchni. Oczywiście zależy to w głównej mierze od naszych możliwości finansowych, ale również od wymogów podłoża, sposobu, w jaki chcielibyśmy układać nawierzchnię brukowaną – inaczej układa się kostkę granitową o małych nieokreślonych kształtach, a inaczej płyty, które są równe i praktycznie o identycznych wykończeniach brzegowych.

Warto też dokładnie przemyśleć wybór materiału i jak najlepiej dopasować go do charakteru budowli, którą będzie miał on za zadanie uzupełniać, gdyż nawet najbardziej skromne i proste budownictwo wzmocnione nawet niewielką ilością np. granitowego bruku, starannie i ekonomicznie zaprojektowanego i wypielęgnowanego, nabiera klasy i szyku przy stosunkowo niewielkich nakładach pieniężnych.

Nawierzchnia z bruku – wytrzymała, ułatwiająca odpływ wód i łatwa w utrzymaniu

I po trzecie – definicja bruku wskazuje na jego stosowanie dla "nadania powierzchni większej wytrzymałości, dla ułatwienia odpływu wód deszczowych i ściekowych oraz dla utrzymania czystości". W mojej opinii, pomimo faktu, iż umieściłem tę tezę na trzecim miejscu opisu, uważam, że jest to podstawowa funkcja, jaką powinna spełniać planowana inwestycja w brukowaną nawierzchnię.

Inwestor powinien więc postarać się, aby sposób ułożenia (zarówno sposób przygotowania podłoża, jak i sposób ułożenia samej kostki), a także rodzaj wybranego materiału spowodował wzmocnienie gruntu, na którym wykonano inwestycję.

Jednocześnie bardzo ważnym elementem jest prawidłowe i przemyślane zaplanowanie ułożenia materiału, tak aby zapewnić prawidłowy odpływ wody (czyli brak możliwości zbierania się wód opadowych, a niejednokrotnie i gruntowych przy ternie bardziej podmokłym) oraz możliwość utrzymania powierzchni w czystości (czyli optymalne zaprojektowanie przestrzeni z maksymalnym wyeliminowaniem zakoli i niecek, w których mógłby nawet teoretycznie zbierać się jakikolwiek niepożądany materiał).

Nawierzchnia z bruku – jak uniknąć jej odśnieżania?

Punkt czwarty dodaję całkowicie od siebie – dla tych, którym nie zależy zbytnio na posturze kulturysty oraz codziennym utrwalaniu treningu siłowego – czyli jak pozbyć się konieczności zimowego odśnieżania podjazdu, a przy tym również zaoszczędzić kilka jakże cennych chwil po usłyszeniu porannego budzika. W tym celu, przed podjęciem decyzji o układaniu powierzchni brukowej proponuję rozważyć możliwość ułożenia maty grzewczej na podjeździe oraz drodze do drzwi wejściowych.

Zawczasu ułożone przewody elektryczne znacznie obniżają koszt wykonania takiej inwestycji. Przed samym wykonaniem powierzchni brukowej dokupujemy jedynie matę grzewczą oraz osprzęt, który starannie można dopasować do charakteru i wymagań danej budowli i mamy ciepły podjazd zimą.

W mojej opinii warto poświęcić kilka złotówek dodatkowo lub przenieść je w ramach określonego kosztorysu – jestem pewien, że znacznie to dla nas zaprocentuje, zwłaszcza rano, kiedy podczas zawieruchy śnieżnej i w błocie trzeba będzie wstać pół godziny przed budzikiem i na mrozie namachać się łopatą tylko po to, by przed pracą umożliwić sobie bądź żonie wyjazd z garażu i bezpieczne dotarcie do furtki.

Układanie bruku – najważniejsze to rozsądnie przemyśleć sprawę

Mam nadzieję, że moim artykułem przybliżyłem choć odrobinę charakter usługi polegającej na ułożeniu nawierzchni brukowej, tak aby inwestorzy, świadomi jej wielowymiarowości, mogli przed podjęciem rozmów z ewentualnymi wykonawcami przemyśleć dokładnie zakres spraw, jakie należy ustalić i nad jakim należy popracować, chcąc mieć dobrze wykonaną inwestycję, która posłuży na lata, chociażby tyle, ile minęło od (na wstępie wskazanego) XV wieku.

Układanie kostki brukowej - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 47 644 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Dodano: 16 lutego 2016 Zaktualizowano: 28 grudnia 2020

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco